به طلاگرافیک خوش آمدید

نرم افزار فتوشاپ چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

فتوشاپ چیست؟

فتوشاپ چیست ؟

 

فتوشاپ چیست ؟ Adobe Photoshop یکی از قدرتمندترین نرم افزار ویرایش و ساخت عکس می باشد که توسط کمپانی معروف Adobe ساخته و توسعه یافته است. به عبارت دیگر ، Photoshop یک برنامه کامپیوتری است که برای ویرایش و دستکاری تصاویر دیجیتال طراحی شده است. این برنامه یک برنامه بسیار قدرتمند است که توسط بسیاری از عکاسان و طراحان حرفه ای استفاده می شود. این کمپانی دارای نرم افزارهای دیگری از جمله Illustrator، In design ، Premiere ، After effect می باشد که در سطح دنیا این نرم افزارها از اهمیت بسیاری برخوردار هستند که طراحان از این نرم افرارهای استفاده می کنند.

می توان گفت که همه کسانی که با کامپیوتر و طراحی و کارهای گرافیکی در ارتباط هستند قطعا به این نرم افزارها احتیاج دارند و شرکت ادوبی توانسته جایگاه ویژه برای خود در این زمینه داشته باشد.

اگر بخواهیم برای شما در مورد نرم افزار فتوشاپ Photoshop صحبت کنیم میتوانیم بگوییم که این نرم افزار ابزاری همه کاره برای تمام کسانی هست که با کارهای گرافیکی در کامپیوتر سروکار دارند می باشد که میتوان آثار قدرتمندی را چه به صورت ثابت و چه بصورت حرکتی ایجاد کرد.

با توجه به این واقعیت که Photoshop عمدتا برای متخصصان در نظر گرفته شده است ، استفاده از آن کمی دشوار خواهد بود ، به خصوص اگر تازه کار با آن را شروع کرده باشید. با این وجود ، لازم نیست همه ویژگی ها و ظرافت های آن را بفهمید تا به طور موثر از آن استفاده کنید و در همان زمان به نتیجه مطلوب برسید.

طراحان گرافیک ، ناشرین کتب و مجلات ، چاپخانه ها ، شرکت های تبلیغاتی ، طراحان سایت ، عکاس ها ، نقاشان هنری ، طراحان نرم افزارها ، انیمیشن سازها و …. به فتوشاپ احتیاج دارند . این نرم افزار حرفه ای گرافیک در عصر تکنولوژی امروز یک نرم افزار حساب نمی شود بلکه یک صنعت به شمار می آید .

این نرم افزار کاربردی برای:

 • طراحان گرافیک(گرافیست ها)
 • طراحان سایت (طراحان وب)
 • چاپخانه ها
 • عکاس ها
 • شرکت های تبلیغاتی
 • طراحان نرم افزارها
 • نقاشان هنری
 • انیمیشن سازها
 • ناشرین کتب و مجلات
 • و…

کابرد اساسی دارد که جزو نرم افزارهای پایه این دسته از حرفه ها به شمار می رود که اگر فتوشاپ نباشد کار برای آنها دشوار می گردد. این نرم افزار توانسته است که در حوزه گرفیک و در عصر جدید تکنولوژی خود را به عنوان یک صنعت به مخاطبان معرفه کند.

بیشترین کاربرد در بین تمام استفاده کننده ها از این نرم افزار مربوط به طراحان گرافیک و عکاسان است. نرم افزار Adobe Photoshop که یکی از نرم افزار های شرکت بزرگ Adobe می باشد توانسته است خود را به عنوان محبوب ترین نرم افزار ساخت و ویرایش تصاویرتبدیل شود که کاربران به راحتی توانایی خلق آثار حرفه ای را داشته باشند.

طراحان وب به صورت گسترده از این نرم افزار کاربردی استفاده می کنند و تصاویر مربوط به وب را بصورت حرفه ای خلق می کنند. در ایران مهم ترین نرم افزاری که بسیار مهم و جا افتاده است نرم افزار فتوشاپ است، کسی که فتوشاپ بلد است از بقیه جلوتر است!

فتوشاپ دارای  ویژگی های زیادی است اما  از ویژگی مهم این نرم افزار ارتباط گسترده اون با سایر نرم افزار های شرکت ادوبی می باشد. فرمت Adobe Photoshop بصورت PSD  می باشد که به راحتی می توان در نرم افزارهای همچون Illustrator ، After Effects ، Premiere و… اجرا شود.

فتوشاپ مدهای رنگی گوناگونی دارد در زیر به آنها اشاره می کینم:

 1. مد رنگی CMYK که کاربرد اصلی آن مربوط به چاپ آفست می باشد.
 2. مد رنگی RGB که برای کارهای غیر چاپی و یا به اصطلاح کارهای نمایشی بیشتر کاربرد دارد.
 3. مد رنگی سیاه و سفید
 4. مد رنگی LAB
 5. مد رنگی Bitmap
 6. مد رنگی Duotone و…

فتوشاپ مثل هر نرم افزار از برخی از معایب هم برخوردار می باشد که یکی از مشکلات طبیعی این نرم افزار این هست که وقتی نرم افزار فتوشاپ را نصب کردیم و درحال اجرا بود در صورتی که از سیستم خوبی برخوردار نباشیم به شدت از سرعت سیستم می کاهد که البته این یک مشکل هاد محسوب نمی شود و مشکل جزئی دیگر این نرم افزار این هست که پس از نصب فضای زیادی از هارد را اشغال می کند.

گفتنی است که افرادی که می خواهند بصورت تخصصی و حرفه ای از نرم افزار فتوشاپ استفاده کنند باید با تهیه سیستم های بروز و جدید خود را مجهز کنند که بتوانند از حداکثر توانایی های این نرم افزار بیشترین بهره ببرند. البته نمیتوان گفت که کسانی که از سیستم های بروز استفاده نمیکنند نمیتوانند از فتوشاپ استفاده کنند چون می توانند از نسخه های کم حجم این نرم افزار استفاده کنند. در ادامه آموزش در مورد تاریخچه فتوشاپ و کاربرد فتوشاپ صحبت خواهیم کرد.شاید با کاربرد فتوشاپ آشنا باشید اما با ما تا پایان آموزش همراه باشید. در ویدئو تهیه شده زیر شما میتوانید محیط نرم افزار فتوشاپ را مشاهده کنید که این نرم افزار نیز مانند سایر نرم افزار های دیگر دارای منوهایی می باشد ، همچنین منو بار و نوار ابزار که سه بخش اصلی این نرم افزار را در بر می گیرند.

 

تاریخچه فتوشاپ

تاریخچه فتوشاپ : شاید خیلی از کسانی که بصورت حرفه ای با نرم افزار فتوشاپ کار می کنند با تاریخچه فتوشاپ آشنایی نداشته باشند! در این بخش توضیح کوتاهی در مورد تاریخچه فتوشاپ به شما ارائه می کنیم.

شرکت ادوبی Adobe اولین نسخه از نرم افزار فتوشاپ را در سال ۱۹۹۰ منتشر کرد. اما ایده این نرم افزار توسط توماس نول در سال ۱۹۸۷ کلید خورد. توماس که یک دانشجوی دکترا در دانشگاه میشیگان بود توانست تصاویر را به صورت سیاه و سفید در صفحه نمایش ۱ بیتی به نمایش بگذارد. بعد از آن او توسط برادرش جان نول که مسئول بخش جلوه های ویژه در جنگ ستارگان یک بود این برنامه را به عنوان یک برنامه ویرایش تصویر کاملا توسعه یافته معرفی کردند.اسم این برنامه را نمایش گذاشتند. در سال ۱۹۸۸ این دو برادر نام این نرم افزار را تغییر دادند و به فتوشاپ تغییر یافت. در سپتامبر ۱۹۸۸ قراردادی بین برادران نول و شرکت Adobe امضا شد و تمام حقوق این نرم افزار به شرکت ادوبی فروخته شد.

در ابتدا فتوشاپ به عنوان زیرمجموعه‌ای از نرم افزارهای رایج توسعه یافته توسط Adobe Illustrator ساخته شد ، و Adobe برنامه ریزی کرده بود که با سرعت متوسط ​​حدود چند صد نسخه در هر ماه فروخته شود. انتظارات موفقیت این برنامه تحت تأثیر قابلیت های رایانه های شخصی در اوایل دهه ۱۹۹۰ بود. برای اجرای برنامه به حافظه بسیار بیشتری از رایانه در آن زمان نیاز داشت. با این حال ، این برنامه به فروش خوبی رسید. و با ظهور رایانه های قدرتمندتر ، فتوشاپ به بخشی جدایی ناپذیر در بسیاری از صنایع مختلف از جمله انتشار ، طراحی وب ، پزشکی ، سینما ، تبلیغات ، مهندسی و معماری تبدیل شده است.

در سال ۱۹۹۵ ، ادوبی حقوق و برادران نول را ۳۴٫۵ میلیون دلار به طور کامل خریداری کرد.

تقاضا برای فتوشاپ با پیشرفت رایانه و عکاسی افزایش یافت. تا به اینجا تا حدودی دانستیم که نرم افزار فتوشاپ چیست ؟ اما در ادامه بیشتر با این موضوع آ موفقیت این برنامه باعث به وجود آمدن شرکت هایی شد ، که تولید کننده افزودنی هایی هستند که به طور خاص برای سازگاری با فتوشاپ طراحی شده اند. در سال ۲۰۰۳ ، Adobe شامل فتوشاپ در Adobe Creative Suite بود که شامل Illustrator ، InDesign و Acrobat بود و سال بعد به Photoshop CS تغییر نام داد.

Adobe Photoshop CS3 ، معرفی شده در سال ۲۰۰۷ ، ویژگی هایی را ارائه می دهد که به کاربران امکان کنترل بیشتر بر روی تصاویر دیجیتالی را می دهد. به عنوان مثال ، به کاربر این امکان را می دهد تا استراتژی های ویرایش جایگزین را بدون تغییر تصویر اصلی دنبال کند ، علاوه بر این ، Photoshop تعدادی ابزار و رنگ های متنوعی را ارائه می دهد ، که به کاربران امکان می دهد خلاقیت خود را متنوع کنند.

در سال ۲۰۱۳ ، آنها نام خود را به Photoshop CC تغییر دادند. مخفف CC به معنای این است که این محصول در بسته نرم افزاری Adobe Creative Cloud ادغام شده است.

از سال ۲۰۱۴ ، این برنامه نام جدیدی برای نسخه های خود دارد ، ضمن اینکه سال انتشار را نشان می دهد ، به عنوان مثال ، Photoshop 2014.0.0.

برخی از آخرین نسخه های برنامه شامل Adobe Camera RAW – افزونه ای است که به شما امکان می دهد قالب های Raw را بخوانید و مستقیماً آنها را وارد برنامه کنید.

همانطور که در بالا در بحث فتوشاپ چیست گفتیم شرکت ادوبی دارای مجموعه نرم افزارهای قدرتمندی می باشد که یکی دیگر از این نرم افزار های طراحی نرم افزار ایلستریتور می باشد که در مطلب ایلستریتور چیست می توانید با این نرم افزار محبوب آشنا شوید. تا به اینجا حتما میدونید فتوشاپ چیست و هم تاریخچه فتوشاپ چیست اما در ادامه در مورد کاربرد فتوشاپ صحبت می کنیم. اگر شما هم اطلاعاتی در مورد تاریخچه فتوشاپ دارید می توانید در قسمت نظرات برای ما ارسال کنید تا دوستان دیگر نیز از این مطب استفاده کنند.

 

کاربرد فتوشاپ 

کاربرد های فتوشاپ بسیار گسترده است و هر جایی که مشاهد می کنیم میتوانیم اثرات این نرم افزار را مشاهده کنیم مثل کارت های ویزیت ، کاتالوگ ها، بنر ها، ست های اداری ، محیط گرافیکی سایت ها ، کتاب ها ، مجله ها ، پوستر های تبلیغاتی ، ترکت ها ، اینفوگرافیک ها ، و … کاربردهای فتوشاپ یعنی نیاز ما به خلق همه آثار گرافیکی که بدون فتوشاپ مصلما خیلی ها به مشکل بر میخورند.

ارسال دیدگاه
توسط
تومان