به طلاگرافیک خوش آمدید

فایل PSB چیست؟

psb

فایل PSB چه نوع فایلی است؟

PSB. از حروف اول دو کلمه ی Photoshop Big گرفته شده است و فرمتی برای ذخیره فایل های لایه باز فتوشاپ است کهشرکت ادوبی این فرمت را برای رفع مشکلات فرمت PSD ارائه کرد تا به گرافیست ها و عکاسان این امکان را بدهد فایل هایی با ابعاد بسیار بزرگ را ذخیره کنند (Large Document Format). اما اینکه منظور از فایل های بسیار بزرگ چه فایل هایی هستند را در ادامه و اشاره ای به فایل های PSD توضیح خواهم داد.

چه موقع از فرمت PSB استفاده کنیم؟

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که اصلا چرا باید ما از فرمت PSB استفاده کنیم در صورتی که ما هر ابعادی را می توانیم در فرمت PSD هم ذخیره کنیم؟
خب اگر فکر می کنید که می توانید هر ابعادی را با فرمت PSD ذخیره کنید باید بگویم که اشتباه می کنید و شما تنها مجاز هستید که فایلی با ابعاد ۳۰,۰۰۰ در ۳۰,۰۰۰ پیکسل را در فتوشاپ با فرمت PSD کنید و بیشتر از آن را مجاز نیستید که قرار دهید. حتی اگر یک پیکسل به هر کدام از اعداد بالا اضافه کنید فتوشاپ فرمت PSD را از فرمت های خروجی حذف و شما را مجبور به استفاده از فرمت PSB می کند.

در زیر تصویری را می بینید که از پنجره خروجی فتوشاپ گرفته شده است و میبینید به خاطر اینکه از ابعاد بالا در این فایل استفاده کردیم، فتوشاپ گزینه PSD را از فرمت های خروجی حذف کرده است.

در واقع شما فایل‌هایی تا اندازه ۳۰۰,۰۰۰ پیکسل هم می توانید ذخیره کنید به شرطی که از فرمت PSB استفاده کنید. اما محدودیت دیگری که در فایل های PSD وجود دارد و ما را مجبور به استفاده از PSB می کند، حجم فایل است و شما نمی توانید فایلی با حجم بیش از ۲ گیگابایت را با فرمت PSD ذخیره کنید و باید از PSB استفاده کنید تا بتوانید فایل های حجیم خود را ذخیره کنید.

اما سوالی دیگری که شاید برای شما پیش بیاید این است که چطور ممکن است اندازه ی یک فایل به بیش از دو گیگابایت برسد؟ جواب این سوال خیلی ساده است کافی است شما ابعادی بزرگ با لایه های زیاد و تصاویری با رزولوشن بالا داشته باشید، خواهید دید که دو گیگابایت آنچنان هم حجم بزرگی هم نیست.

چگونه فایل های PSB را باز کنیم؟

فایل های PSB به راحتی توسط نرم افزار فتوشاپ باز می شوند و کافی است شما به همان روش هایی که فایل های دیگر را با فتوشاپ باز میکنید این فایل ها را هم باز کنید که ساده ترین روش آن دابل کلیک بر روی آن است یا اینکه می توانید فتوشاپ را باز کنید و از منوی File بر روی Open کلیک کنید و به محل ذخیره فایل PSB بروید و آن را باز کنید. اما باید دقت داشته باشید که نسخه های خیلی قدیمی فتوشاپ قادر به باز کردن این فرمت نیست و شما باید از نسخه های جدید فتوشاپ استفاده کنید.

چگونه فایل های PSB را به PSD تبدیل کنیم؟

اگر مطالب بالا را کامل مطالعه کرده باشید باید متوجه شده باشید که چه تفاوت های بین این دو فرمت وجود دارد و اگر بخواهید فایل های PSD را به PSB تبدیل کنید، چاره ای ندارید مگر اینکه نسبت ابعاد و یا حجم فایل را رعایت کنید که به صورت کامل در بالا توضیح داده شد. در واقع شما می توانید لایه های اضافی را حذف کنید یا اینکه اگر به ابعاد بزرگی نیاز ندارید، ابعاد را کاهش دهید. برای کاهش ابعاد فایل، وارد منوی Image بشوید و از قسمت Image size عرض و ارتفاع را کمتر کنید. بعد از اینکه اندازه را به اندازه کافی تغییر دادید میتوانید با استفاده از گزینه ی Save As، فایل را به صورت PSD ذخیره کنید.

 

کلیدواژه : psbpsdفایل psbفتوشاپ
ارسال دیدگاه
توسط
تومان