وکتور چیست؟

امتیاز 5.00 ( 1 رای )

در این مطلب از بلاگ طلاگرافیک درباره تفاوت تصاویر وکتور با تصاویر دیگر صحبت خواهیم کرد.

وکتور

اگر بخوایم خیلی ساده توضیح بدهیم به پیکسل های خیلی کوچک که در تصاویر دیجیتالی هستند گرافیک پیکسلی می گویند. و به مجموعه‌ای از اشکال هندسی که بر مبنای بردار و ریاضیات تشکیل شده‌اند گرافیک برداری می گویند.

تصاویر پیکسلی چیست ؟

قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم اول باید بدانیم پیکسل چیست؟ پیکسل یا Bitmap به مربع های کوچک روی صفحه نمایش گفته می شد که کوچک‌ترین نقطعه تشکیل دهنده تصویر هستند. همینطور هر پیکسل می تواند رنگ مخصوص به خودش را داشته باشد. برای بهتر متوجه شدن این موضوع شما با زوم کردن روی یک تصویر می‌توانید پیکسل های آن تصویر را مشاهده کنید.  همینطور در تصاویر پیکسلی با بزرگ کردن تصویر کیفیت آن پایین می آید.

وکتور چیست؟

 

ما در زندگی روزمره با تصاویر زیادی سر کار داریم که بیشتر آن ها همان تصاویر پیکسلی هستند و عکس هایی که توسط دوربین موبایل گرفته می شوند نیز از این دسته تصاویر هستند. فرمت های PNG , JPG , GIF , BMP از رایج ترین فرمت های تصاویر پیکسلی (Bitmap) می باشند.

به گرافیک پیکسلی، گرافیک شطرنجی یا به انگلیسی Raster Graphics گفته می شود و معروف ترین نرم افزار مخصوص کار با تصاویر پیکسلیفتوشاپ هست.

تصاویر برداری چیست ؟

تصاویر برداری یا همان تصاویر وکتور بر اساس معادلات ریاضی و بردارد ها در قالب مشخصات هندسی نقاط ، خط ها، چند ضلعی ها و منحنی ها تشکیل می‌شوند. در این نوع تصاویر بدون از دست رفتن کیفیت می توان اندازه آن‌ها را تغییر داد. کاربرد تصاویر برداری بیشتر در طراحی لوگو و آرم ، طراحی آیکون ، طراحی اشکال و از این دسته تصاویر می باشد.

وکتور چیست؟

 

رایج ترین فرمت در تصاویر برداری، SVG می‌‌باشد و دیگر فرمت های پرکاربرد نیز AI , DXF , EMF , EPS هستند. معروف ترین نرم افزار های مخصوص کار با تصاویر برداری نیز کورل دراو و ایلوستریتور هست.

 

در حالت کلی دو نوع تصویر در کامپیوتر قابل تصور است:

۱- Bitmap (Raster) [نقشه بیتی یا بیت‌مپ]
۲- Vector  [برداری یا وکتور]

تفاوت بین این دو نوع تصویر:

۱-    تصاویر Bitmap در کامپیوتر به صورت پیکسل-پیکسل ذخیره می‌شوند یعنی هر عکس به تعدادی قسمت کوچک به نام پیکسل تقسیم می‌شود و اطلاعات هر پیکسل ذخیره می‌شود، اما تصاویر Vector با استفاده از معادلات ریاضی رسم می‌شوند. (به طور مثال در برنامه‌نویسی با توابع مربوط به رسم خط بگوییم از نقطه ۳و۳ تا ۱۰و۱۰ یک خط رسم شود)
۲-    از آنجا که در Bitmap اطلاعات هر پیکسل ذخیره می‌شود حجم این نوع فایل‌ها بسیار حجیم‌تر از فایل‌های Vector است.
۳-    از آنجا که Vector بر اساس فرمول هر بار نقاشی می‌شود و بستگی به پیکسل ندارد با بزرگ‌تر کردن عکس، کیفیت آن‌ها هیچ تغییری نمی‌کند. اما با بزرگ‌تر شدن تصاویر نوع Bitmap کیفیت آن‌ها کاهش می‌یابد و در اصطلاح گفته می‌شود تصویر Pixelate می‌شود.
۴-    تصاویر Bitmap معمولاً از طریق دستگاهی به نام Scanner یا دوربین دیجیتال از حالت آنالوگ به حالت دیجیتال تبدیل می‌شوند پس معمولاً تصاویری طبیعی و واقعی (real) هستند اما تصاویر Vector توسط کامپیوتر ایجاد شده‌اند و هر چند ممکن است بسیار شبیه به تصویر واقعی باشند اما واقعی و طبیعی نیستند. تصاویر Vector معمولاً برای طراحی کارتون به کار می‌رود.

 

برای درک بهتر تفاوت Bitmap و Vector به دو تصویر زیر دقت کنید:

 

 

وکتور چیست؟

وکتور چیست؟

کاربردها:

همان طور که اشاره کردیم تصاویر پیکسلی همان تصاویر رایج مورد استفاده‌ی ما هستند که معمولاً با دوربین دیجیتال از یک صحنه طبیعی گرفته شده‌اند.

اما تصاویر برداری کاربردهای زیادی دارند که در زیر به بعضی از آن‌ها اشاره می‌شود:
– طراحی آرم‌ها و لوگوها
– طراحی متن‌های گرافیکی
– در طراحی آیکون‌ها
– در طراحی شکل‌ها و ابزارها در گرافیک کامپیوتری
و…
در اینترنت می‌توان وکتورهای زیبایی از سوژه‌های مختلف پیدا کرد که در تصویر زیر بعضی از آن‌ها آورده شده است:

وکتور چیست؟

 

 

 

 

 

 

 

 

فرمت‌های رایج تصاویر وکتور عبارتند از AI  DXF  EMF  EPS  SVG که هر کدام خصوصیات خود را دارند.

و فرمت‌های رایج تصاویر بیت‌مپ عبارتند از: JPEG  PNG  GIF  BMP و …

 

مطالعه بیشتر